انتخاب رمز عبور قوی

انتخاب رمز عبور قوی

ارسال شده در: امنیت, مقالات | 0

انتخاب رمز عبور مستحکم

انتخاب رمز عبور مستحکم

انتخاب رمز عبور مستحکم!

رمزهای عبور:

کلید ورود به حساب‌های کاربری آنلاین شما محسوب می‌شوند. زمانی که چنین کلیدهایی به دست افراد ناشایست بیفتد، این حساب‌ها در معرض هک شدن و خطر قرار می‌گیرند. برای انتخاب رمز عبور مستحکم باید تعادل را رعایت کنید؛ رمز عبور از یک‌طرف باید آن‌قدر سخت باشد که دیگران نتوانند آن را حدس بزنند و از طرف دیگر باید به‌گونه‌ای باشد که در خاطر شما باقی بماند. با وجود تمام هشدارهایی که هر روز در مورد رمز عبور داده می‌شود، بسیاری از کاربران همچنان از رمزهای عبور ساده و آسان استفاده می‌کنند. بنا به تحقیق شرکت امنیتی SplashData، عبارت‌های «۱۲۳۴۵۶» و «password» همچنان از پرمصرف‌ترین رمزهای عبور به‌حساب می‌آیند.

هرچند کنترل بسیاری از موارد امنیتی حساب‌های کاربری آنلاین در دست وب‌سایت‌ها است، اما رمز عبور از جمله موارد امنیتی محسوب می‌شود که کاربر روی آن کنترل کامل دارد. بر اساس آمار یکی از شرکت‌های امنیتی، فقط در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۰۰۰ رخنه‌ی اطلاعاتی صورت گرفته است. به همین خاطر، بهتر است که هرچه زودتر به فکر انتخاب رمز عبور قوی و مستحکم برای حساب‌های کاربری آنلاین خود باشید.

در ادامه، به‌صورت مختصر و مفید در مورد نحوه‌ی انتخاب رمز عبور مستحکم و روش یادآوری آن‌ها توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

چگونه یک رمز عبور مستحکم و نفوذ ناپذیر انتخاب کنیم ؟

انتخاب رمز عبور مستحکم

۱. با یک جمله شروع کنید

برای ایجاد یک رمز عبور قوی و مستحکم بهتر است از چند کلمه استفاده کنید. برخی از سایت‌ها ۶ یا ۸ حرف را به‌عنوان حداقل تعداد حروف رمز عبور مشخص می‌کنند، اما لازم نیست که به این حداقل‌ها اکتفا کنید. «ریچارد کرون» (Richard Crone)، متخصص امنیتی، درزمینه‌ی رمز عبور می‌گوید: «رمز عبور هرچقدر طولانی‌تر باشد، بهتر است. بهترین کار برای ایجاد رمزهای عبور طولانی، استفاده از جمله است». یک جمله را انتخاب کنید که قابل یادآوری باشد ولی ارتباط نزدیکی هم با شخص شما نداشته باشد. از استفاده از تاریخ تولد، نام حیوانات خانگی یا نام اعضای خانواده دوری کنید. فرض کنید که می‌خواهید جمله‌ی «حسین رفت دریا» را به‌عنوان رمز عبور انتخاب کنید. فینگلیش این جمله می‌شود «hossein raft darya». سپس فاصله‌ی بین کلمات را برمی‌داریم که با این کار جمله تبدیل به «hosseinraftdarya» می‌شود. کرون می‌گوید: «هرچقدر رمز عبور طولانی‌تر و نا مرتبط‌ تر باشد، ایمن‌تر است».

 

۲. از کلمات واقعی استفاده نکنید!

با تغییر در محتوا و معنای جملات، شکل آن را تغییر دهید؛ به عنوان مثال می‌توانید دو یا سه حرف اول هر کلمه‌ی موجود در جمله را انتخاب کنید. هرچقدر از کلمات معنی‌دار کمتری در رمز عبور استفاده کنید، به همان میزان امنیت آن را بالاتر می‌برید. به‌عنوان مثال اگر سه حرف اول هر کلمه را انتخاب کنید، مثال قبلی این‌گونه می‌شود: «hosraftdar»

 

۳. از اعداد، نمادها و حروف کوچک و بزرگ استفاده کنید

در رمز عبور بهتر است که از انواع و اقسام اعداد، نمادها و دیگر موارد استفاده کنید. برخی از سایت‌ها کاربرانشان را ناچار می‌کنند که در رمز عبور خود حداقل یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک و عدد را قرار دهند. توجه داشته باشید که از علائم و اعداد تکراری استفاده نکنید و آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار ندهید. با استفاده از حروف بزرگ و کوچک و مثلا عدد صفر به‌جای حرف «O» می‌توانید میزان امنیت رمز عبورتان را تا حد زیادی افزایش بدهید؛ مثلا رمز عبور ما تبدیل می‌شود به: «H0sRafTdAr».

در کنار تمام این موارد شما می توانید از برنامه های مدیریت رمز عبور هم استفاده کنید، اما اگر به این قبیل از برنامه ها اعتمادی ندارید به شما توصیه می کنم که تمام رمز های عبور خودتون رو در یک کاغذ بنویسید و یا در کامپیوتر یا گوشی هوشمندتون در جای امنی ازشون مراقب کنین، اگر بخواهیم به‌طور خلاصه بگوییم، رمزهای عبور را در جایی قرار دهید که دست کمتر کسی به آن‌ها برسد.

 

آیا شما هم برای حساب‌های آنلاین‌ تان از رمزهای عبور پیچیده و مستحکم استفاده می‌کنید؟

نظرهای خودتان را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

منبع: nerdwallet

دنبال کردن Hossein:

آخرین ارسال ها از

ارسال پاسخ